Jeden rok s Fulbrightem

10-dílná dokumentární série mapující rok života stipendistů Fulbrightova programu.

 

Fulbrightovo stipendium financované českou a americkou vládou umožňuje Čechům studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA a totéž umožňuje Američanům u nás.

 

“K myšlence vytvořit projekt o Fulbrightově programu mě vedla moje vlastní zkušenost a potřeba dostat tento výjimečný stipendijní program do povědomí širší veřejnosti. Jako Fulbrightistka jsem studovala před lety producentství na filmové škole v Los Angeles a tato zkušenost velmi pozitivně ovlivnila můj start profesní kariéry. V USA jsem se setkala s tím, že o tomto programu vědí snad úplně všichni a považují ho za velmi prestižní. Naopak v České republice při slově Fulbright většina lidí neměla potuchu, o čem mluvím. Pro mě to byla neopakovatelná životní zkušenost.

Společně s režiséry a scénáristkou jsme se rozhodli představit tento program veřejnosti atraktivní formou osobních příběhů jednotlivých lidí, kteří toto stipendium získali. Věřím, že tyto příběhy budou motivovat další studenty, učitele či vědce, aby se o takové stipendium ucházeli. Ano, toto stipendium je velmi prestižní a patří k nejvýznamnějším, jaké lze v České republice získat, ale není to věc nedosažitelná, jak si leckdo může myslet. Získáním stipendia celé „dobrodružství“ teprve začíná a je na každém Fulbrightistovi, jak ho dokáže vytěžit. O tom se nakonec přesvědčíte v jednotlivých dílech.“

Veronika Finková

NámětVeronika Finková
Scénář Michaela Strnad
RežieTereza Nvotová a Adam Oľha
KameraJakub Halousek, David Cysař, Tomáš Nováček, Tereza Nvotová
Střih Josef Krajbich, Šimon Špidla
ZvukPavel Bělohlávek, Michaela Patríková
Producenti Veronika Finková, Martina Šantavá, Ondřej Šejnoha
Stopáž10 x 26 min

Projekt vznikl za podpory
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze  

Zvláštní poděkování patří RNDr. Haně Ripkové, ředitelce Fulbrightovy komise v České republice.

© Česká televize, Film & Roll, Studio FAMU

Sales:   Veronika Finková, Film & Roll s.r.o. (finkova@filmandroll.com)

Galerie